Bezsenne noce to prawdziwy koszmar. Przewracanie się z boku na bok lub budzenie co kilka chwil nie sprzyja odpowiedniej regeneracji, której przecież potrzebuje nasz organizm, by codziennie radzić sobie z obowiązkami. Krótki lub przerywany sen powoduje sporo negatywnych dolegliwości, między innymi pogarsza samopoczucie i prowadzi do zaburzeń psychicznych. Okazuje się, że przydatnym narzędziem w walce z bezsennością bywają niektóre zioła. Regularne picie naparów niektórych roślin lub ich wdychanie, z całą pewnością pomoże lepiej przetrwać noc i sprawi, że wypoczniemy tak, jak trzeba!
Odprężająca aromaterapia przed snem
Wśród znanych nam roślin, właściwości odprężające wykazuje lawenda. Można ją nabyć w formie olejków eterycznych, przeznaczonych do inhalacji w domu. Układ ośrodkowy zmniejsza swoją aktywność, dzięki zawartym w lawendzie linalolu i octanie linalolu. Olejek eteryczny rozpylony w domu za pomocą aromatyzera, koi nerwy i łagodzi uczucie napięcia, które gromadzi się w nas przez cały dzień. Jeśli więc bezsenność jest wynikiem ponadprzeciętnej aktywności naszego mózgu, to z całą pewnością olejki eteryczne z lawendy będą dla nas pomocne.
Napary uspokajające – prosty sposób na przygotowanie się do snu
Zszargane nerwy to powszechne zjawisko, w ciągu dnia natykamy się przecież na setki bodźców, które w większy lub mniejszy sposób powodują, że stajemy się nadpobudliwi. Dlatego dobrym zwyczajem jest korzystanie z naparów melisy. Herbata z melisy to naturalny sposób na radzenie sobie z nerwicą czy bólami głowy. Zawarte w olejku eterycznym melisy lekarskiej cytral oraz kariofilen, działają uspokajająco i są cenione w walce z depresją i melancholią. Melisę można uprawiać na balkonie lub w ogródku, na rynku są też dostępne preparaty z melisą, np. herbaty ziołowe z dodatkiem pomarańczy.
Korzystne właściwości kozłka lekarskiego
Dobrze nam znana waleriana także bywa pomocna. Kwas walerianowy pozyskiwany z olejku eterycznego kozłka lekarskiego pozwala na walkę z bezsennością i ma działanie rozkurczowe. Dla osób walczących z nerwica lub depresją, kozłek lekarski pomaga usunąć uczucie lęku, które często towarzyszy im przed snem. Nazwę tej rośliny znajdziemy w składzie wielu ziołowych preparatów uspokajających i nasennych, sprzedawanych bez recepty. Można go nabyć także w postaci herbatek ziołowych, suplementów diety, a nawet nalewek.
Za wszystko odpowiada melatonina…
Jak wykazują badania, u osób, które mają problemy ze snem, bardzo często znajduje się relację pomiędzy bezsennością, a niskim poziomem melatoniny. Jest to tzw. hormon snu, produkowany przez szyszynkę i odpowiada za regulację dobowego cyklu dnia i nocy. To melatonina wskazuje nam kiedy powinniśmy spać, a kiedy być aktywni. Poziom melatoniny spada wraz z wiekiem, jest także niższy w przypadku prowadzenia niezbilansowanego trybu życia (np. praca zmianowa, częste podróże do innych stref czasowych itp.). Poziom melatoniny we krwi można podnieść, stosując suplementację. Optymalny poziom melatoniny zapewnia nie tylko dłuższy sen, ale także sprawia, że sam wypoczynek jest efektywniejszy.