Przewlekłe zmęczenie to plaga naszych czasów. W Japonii intensywność pracy jest tak duża, że nikogo nie dziwi widok maklera giełdowego lub lekarza, odsypiającego na ławce w parku lub w tramwaju. Ten globalizacyjny trend życia na 110% trafił również do Polski. Niestety, obowiązki zawodowe i chroniczny stres sprawiają, że nawet młodzi ludzie nie wykazują chęci do życia i działania, ograniczając się wyłącznie do pracy i odsypiania jej w domowych pieleszach. Czy jest jakiś naturalny sposób na wieczne zmęczenie? Przekonajmy się…
Dwa rodzaje zmęczenia – czy narzekasz na któryś z nich?
Dług energetyczny to coś doskonale znanego osobom aktywnym zawodowo. Brak energii powoduje brak chęci zarówno do pracy, jak i do codziennych czynności – ludzie dotknięci przewlekłym zmęczeniem wydają się osowiali, nieustannie narzekają i nie podejmują żadnych inicjatyw. Jest to zmęczenie ośrodkowe. Drugim rodzajem jest zmęczenie obwodowe, czyli przepracowanie mięśni, które objawia się fizycznie, w postaci kwasu mlekowego.
Skąd bierze się w ludziach nieustanny brak sił?
Widok wypalonego trzydziestolatka to przykry, ale wcale aktualny obrazek, zwłaszcza w wysoko rozwiniętych krajach. Zauważył to między innymi papież Franciszek, który często opowiada o tym, nazywając współczesną młodzież „przedwczesnymi emerytami” i namawiając, by się zbyt szybko nie poddawali. Skąd tak pesymistyczne obserwacje?
Za nieustanne poczucie zmęczenia odpowiada przewlekły stres. Towarzyszy on ludziom zarówno w szkole, pracy jak i w domu. Nieustanna presja, pogoń za wynikiem, chorobliwa konkurencja w każdej społeczności, z jaką stykamy się na co dzień, sprawia, że od sytuacji stresowych nie ma kiedy odpocząć. Swój wkład w przemęczenia ma także brak ruchu, kiepska dieta i używki. Brak odpowiedniej ilości snu, relaksu i regeneracji powoduje, że równowaga w codziennym funkcjonowaniu zostaje zaburzona. Jak to naprawić?
Sport – sposób na odreagowanie i lepsze samopoczucie
Aktywny tryb życia to najlepszy przepis na monotonię i nieustanne uczucie znużenia. Odpowiednio dotleniony mózg lepiej pracuje, lepiej się także wysypiamy. Ćwiczenia na siłowni, bieganie lub jazda rowerem pomagają na oderwanie się od rutyny, co sprzyja rozładowaniu emocji. Rozciąganie i basen doskonale rozluźniają spięte dotąd mięśnie. Efektem regularnej aktywności fizycznej jest świetna sylwetka, która poprawia samoocenę. Jak dowodzą badania, wysiłek fizyczny to jedno ze źródeł endorfin, które w bezpośredni sposób wywołują u nas uczucie szczęścia. Wystarczy zatem przełamać codzienną rutynę i zdobyć się na kilka pierwszych treningów, później pójdzie już z górki.
Uczta dla zmysłów – warto pozwalać sobie na małe przyjemności!
Drobne przyjemności mają wielką moc. Uczucie przemęczenia można zwalczać w pozornie prosty sposób, np. za pomocą aromaterapii i muzykoterapii. Olejki eteryczne, w połączeniu z ulubioną muzyką oraz ciepłą kąpielą potrafią zdziałać cuda. Nawet w najbardziej wyczerpującym okresie, warto znaleźć czas na tego typu odpoczynek – dowiedziono, że przerwy na regenerację i drobne przyjemności poprawiają efektywność i kreatywność. A zatem lepiej świadomie planować odpoczynek w długotrwałej pracy, by była ona owocna i wartościowa!
A może wystarczy się wyspać?
Odpowiadamy – zwykle… zdecydowanie TAK! Sen to dana nam przez ewolucję zdolność do regeneracji. A zatem niekorzystanie z takiego dobrodziejstwa losu jest w pewnym stopniu działaniem przeciw kolejom natury. Warto zaznaczyć, że oprócz standardowych 8 lub 9 godzin snu w nocy, olbrzymią wartość relaksacyjną mają krótkie drzemki w trakcie dnia. Około 20 minut to idealny czas, by złapać cennej świeżości, ale nie rozespać się na tyle, by czuć jeszcze większe zmęczenie. Nic więc dziwnego, że duże światowe korporacje organizują specjalne „rest roomy”, gdzie pracownicy mogą przymknąć oko na kilka chwil, by później chętniej wykonywać swoje obowiązki.
Magnez i witaminy z grupy B – dobrze dobrana dieta ma znaczenie!
Odpowiednio pracujący układ nerwowy, krwionośny i mięśniowy z całą pewnością pozwoli uniknąć przewlekłego zmęczenia. Dlatego warto wybierać w sklepach te produkty, które posiadają duże zawartości magnezu oraz witamin z grupy B. Można też uzupełniać codzienne posiłki suplementami diety. Doskonały wpływ na pracę mózgu wykazuje np. olej z kryla lub żeń szeń – to przykłady naturalnych produktów, które poprawiają koncentrację, pamięć oraz podnoszą aktywność mózgu.