Olejek lawendowy – właściwości oraz zastosowanie w zdrowym trybie życia!

Olejek lawendowy kojarzony jest w pierwszej kolejności z terapią uspokajającą – zapach lawendy odpręża i łagodzi zmysły. Sok z lawendy to doskonały dodatek np. do koktajli lub lemoniady, podczas gdy wspomniany olejek lawendowy ceniony jest przez producentów kosmetyków. Czy to jedyne jego zalety? Przekonajmy się!

Olejek z lawendy – co to takiego?

Napar z lawendy znany jest w ziołolecznictwie jako skuteczna terapia w przypadku problemów z układem pokarmowym. Zawarte w lawendzie olejki eteryczne również mają działanie łagodzące oraz upiększające. To właśnie dlatego, olejek lawendowy znajduje się w składzie tak pokaźnej liczby kremów oraz preparatów dermatologicznych. Trzeba jednak pamiętać, że moc związków chemicznych w tym olejku czasem powoduje reakcje alergiczne, dlatego dobrze jest skonsultować się z alergologiem, jeśli widzimy u siebie niepokojące objawy.

Skład olejku lawendowego

Lawenda wąskolistna jest rośliną specyficzną pod względem swojej budowy, bo aż ponad połowę jej składu stanowią olejki eteryczne. Wyróżnimy w nich między innymi linalol, związek odpowiadający za cudowny, charakterystyczny zapach lawendy, a także garbniki, fitosterole, kumaryny, flawonoidy itp. Olejek lawendowy ma działanie rozkurczowe, antybakteryjne, a bogactwo fitosteroli i flawonoidów zapewnia odpowiednią dawkę antyoksydantów.

Olejek lawendowy na twarz

Wśród najczęstszych zastosowań olejku z lawendy znajdzie się pielęgnacja twarzy. Łagodzi i odmładza skórę, aktywnie ją odżywia i chroni przed patogenami. Olejek lawendowy to znany składnik kremów dla cery dojrzałej, gdyż w sposób naturalny pomaga usuwać zmarszczki.

Olejek z lawendy w postaci żelu do twarzy jest popularny także wśród osób, posiadających cerę trądzikową, z łuszczycą, świecącą się cerą twarzy i stanami zapalnymi w tych obszarach. Olejek lawendowy wykazuje także właściwości regeneracyjne, dlatego zaleca się go jako doskonały kosmetyk na poparzenia i strupy, szczególnie we wrażliwych miejscach na ciele.

Olejek lawendowy do ciała

Gdzie jeszcze znajdziemy olejek lawendowy w typowej drogerii? Zdecydowanie warto przyjrzeć się kremom na cellulit, gdyż olejek z lawendy doskonale pomaga niwelować jego przykre efekty. Znajdziemy go także w składzie kremów do stóp oraz kremów poprawiających wydolność układu krążenia (korzystnie działa na krążenie krwi i limfy, szczególnie w kończynach dolnych).

Olejek lawendowy w aromaterapii

To jedna z popularniejszych form zastosowania olejku lawendowego. Kilka kropel pozwala na chwile błogości i relaksu, jest doskonałym wsparciem terapii w walce z depresją i nerwicą, pomaga złagodzić codzienne napięcia i uspokoić zmysły. Najlepiej dozować go do specjalnych kominków zapachowych, gdzie powoli i równomiernie rozprowadza się jego zapach

Nowości w Kenay

Dodaj komentarz