Cholesterol LDL – jak naturalnie obniżyć jego poziom?

Cholesterol to jeden z tych związków w naszym jadłospisie, bez którego nie możemy funkcjonować, lecz jego nadmiar jest dla nas groźny. To właśnie on gwarantuje nam prawidłową pracę większości „trybów” naszego skomplikowanego mechanizmu, w tym głównie mózgu. Jak w przypadku wielu substancji odżywczych, cholesterol w nadmiarze stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia. W ujęciu długofalowym, najwięcej szkód wyrządza on w naszym układzie sercowo-naczyniowym.

Warto jednak wiedzieć, że pod nazwą cholesterol kryje się zarówno jego lepsza (HDL) oraz gorsza (LDL) forma. Cholesterol LDL to główny winowajca złogów w naszych naczyniach krwionośnych, które zmniejszają przepustowość żył, co bezpośrednio prowadzi do miażdżycy oraz zawałów serca. Zaleca się regularne badanie poziomu złego cholesterolu LDL, wskaźnik ten ocenia się poprzez pobranie próbki krwi (morfologia).

Jak obniżyć cholesterol LDL?

Wielką rolę w utrzymywaniu odpowiedniego poziomu cholesterolu ma świadome żywienie. Unikanie potraw tłustych pozwoli nam zachować dobrą sylwetkę na zewnątrz i uniknąć podwyższonego poziomu cholesterolu LDL wewnątrz. Szczególnie niebezpieczna w tym przypadku jest tzw. żywność przetworzona w postaci fast-food.

Jeśli jednak wykryto u nas wysoki poziom złego cholesterolu LDL, oprócz zdrowej diety warto podjąć inne kroki, by szybko przywrócić równowagę w organizmie. Specjaliści zalecają sport – ważne by ćwiczyć zachowując stałą częstotliwość i zwiększać obciążenie treningiem wraz z zyskiwaniem kondycji oraz utratą wagi. Na rynku dostępne są również suplementy diety na cholesterol LDL, poprawiają one metabolizm i są ukierunkowane na te reakcje, które aktywnie zbijają poziom cholesterolu. Większość z preparatów na cholesterol produkowana jest na bazie ziół.

Co pomaga na cholesterol? Oto kilka nieoczywistych składników spożywczych!

CZOSNEK

Wypowiadając wojnę złemu cholesterolowi, warto odpowiednio się uzbroić. W każdym przypadku powinny być to naturalne produkty spożywcze. Przykładem jest czosnek, o specyficznym, mocnym aromacie. Zawarty w nim siarkowodór korzystnie działa na układ krążenia, a pozostałe związki organiczne doskonale obniżają poziom LDL. Najlepiej przyjmować czosnek miażdżony – przerywając mikrowłókna wewnątrz ząbka uwalniamy najbardziej wartościowe dla nas związki.

OLEJ LNIANY

Zbawienne działanie dla osób narzekających na wysoki poziom cholesterolu ma również olej lniany. Można przyjmować go w formie oleju, proszku, nasion, a także skoncentrowanej dawki suplementu diety. Mieszanka zdrowych kwasów tłuszczowych gwarantuje błyskawiczne wyniki – wyraźne obniżenie poziomu cholesterolu LDL jest możliwe po regularnym stosowaniu oleju lnianego przez około 12 tygodni.

OSTROPEST PLAMISTY

Mniej popularny, ale szalenie skuteczny w walce z cholesterolem jest ostropest plamisty. Roślina ta posiada w swoim składzie moc flawonoliganów, w tym także sylimarynę, histaminę czy tyraminę, czyli sterole. Ostropest doskonale obniża poziom cholesterolu LDL, a ze względu na swój unikalny skład, działa silnie przeciwzapalnie i przeciwutleniająco, wzmacniając organizm i chroniąc go przed patogenami.

Dodaj komentarz